O Praze

Franz KafkaDlouhodobá výstava Město K. Franz Kafka a Praha se v Praze otevírá v letním období, které mělo pro Kafku vždy osudový význam. Dne 3. července 1883 se zde narodil, 3. června 1924 umírá v sanatoriu v Kierlingu a 11. června je v Praze pohřben.

Symbióza Kafkova životního osudu a díla s Prahou je dobře známa a tato osudová vazba byla za dlouhá desetiletí kafkovského bádání prozkoumána ze všech stran.

 

 

KampaJeden z pražských ostrovů na Vltavě, který je od řeky oddělený známým ramenem Čertovka, sloužící stále jako mlýnský náhon. Kampa vznikla pomocí umělého vodního náhonu pro mlýny.

Návštěvníci toto místo vyhledávají pro klidné procházky v romantických zákoutích Prahy a pro množství kulturních a historických památek. Severní část ostrova, u toku Čertovky, je nazývána Pražské Benátky.

 

 

Karlův mostKarlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy.

Starobylý most s neopakovatelným pohledem na Pražský hrad a matku řek Vltavu. Zde chodily královské průvody, zde se odvíjely dějiny.

 

 

 

Palladium25.října 2007 otevřelo pražanům své brány nové obchodní centrum přímo v srdci hlavního města.

Obchodní centrum Palladium na Náměstí Republiky nabízí přes 170 obchodů a bývá označováno jako Chrám konzumu nebo také chrám nakupování.

 

 

Pařížská uliceUlice vznikla při asanaci Židovského města na konci 19. století a nese svůj název po Paříži, připomínajíc pařížské bulváry. Dnes je Pařížská ulice velmi luxusním koridorem s mnoha módními prodejnami a restauracemi.

Pařížská je nazývána „nejdražší ulicí v Praze,“ neboť nájemní ceny bytů a především obchodů na této adrese jsou skutečně nejvyšší v metropoli (tím současně i v samotné České republice), a 14. nejdražší na světě.

 

 

PetřínJedním z nejvyhledávanějších turistických cílů Prahy je kopec v samotném centru s názvem Petřín. Jedná se o významný vrch, ze kterého nádherný výhled na celou Prahu.

Petřín je plný mnoha zajímavostí a památek. Petřínská rozhledna je impozantní stavba, tyčící se do výše, nedaleko Pražského hradu. Rozhledna je jednou ze staveb, která neodmyslitelně patří mezi známé panorama Prahy.

 

Pražský hradPražský hrad - odvěký symbol českého státu - je nejvýznamnější českou památkou a zároveň jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí. Hrad byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců.

Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Staroměstské náměstíStaroměstské náměstí v Praze je podle mnoha turistů nejkrásnějším náměstím v Evropě. Turisté navštěvují toto náměstí hlavně kvůli Orloji, na kterém sledují pohybující se apoštoly.

Náměstí je ale mnohem zajímavější a tajemnější, má nezaměnitelnou a velmi dlouhou historii. Bylo svědkem mnoha dějinných událostí a i dnes je centrem všeho dění v Praze.

 

 

Staroměstský orlojJedno z nejtajemnějších míst Prahy, které denně přitahuje tisíce turistů je orloj na Staroměstské radnici. Podle některých badatelů je možné si všimnout, že je orloj rozdělen do čtyř pomyslných pater. Dávní alchymisté a astrologové věřili, že je vesmír složen ze čtyř živlů: země, voda, vzduch a oheň. Tyto živly jsou znázorněny i na rozvržení orloje. Pochopení veškerých funkcí Staroměstského orloje je velmi složité.

Za pomoci mnoha jeho částí, ukazatelů a symbolů je možné zjistit nejen čas, ale například také aktuální znamení zvěrokruhu, postavení Slunce či Měsíce a mnoho dalších informací. Abyste se ve Staroměstském orloji lépe vyznali, naučíme vás některé z jeho funkcí rozeznat.

Židovský hřbitovByl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města. Nejstarší náhrobek, náležící učenci a básníkovi Avigdoru Karovi, pochází z roku 1439. Na hřbitově se pohřbívalo do roku 1787.

Dnes se tam nachází téměř 12 000 náhrobních kamenů, avšak počet pochovaných byl jistě vyšší. Nejvýznamnější osobou pohřbenou na Starém židovském hřbitově je bezesporu velký náboženský učenec a pedagog rabi Jehuda Liwa ben Becalel, zvaný rabi Löw (zemřel roku 1609), s jehož postavou je spojena i pověst o vytvoření umělé bytosti - golema.

Staronová synagogaPraha byla od nepaměti spojená se židovskou komunitou. Podle historických pramenů jsou první informace o židovském obyvatelstvu v Praze z roku 1200 našeho letopočtu, ale je spíše pravděpodobné, že zde žili od nepaměti. Staronová synagoga je nejdéle sloužící synagogou na světě.

Španělská synagogaA nejenom to – je i druhou nejstarší na celém světě. Vznikla v první polovině 13. století, a je tedy i jednou z raně gotických pražských památek. Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané "Stará škola" byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Synagoga má centrální čtvercový půdorys s kopulí nad ústředním prostorem.